Грудне вигодовування дітей віком 1 рік і більше. Навіщо?

 

В наш час все більше жінок вигодовують дітей грудьми і насолоджуються цим настільки, що хочуть продовжувати ГВ довше ніж  декілька місяців, як вони планували спочатку. ЮНІСЕФ заохочує продовжувати ГВ до досягнення дитиною віку два роки і довше. Американська Академія Педіатрів заохочує мам вигодовувати щонайменше рік, а потім настільки довго, наскільки того бажають мама і дитина. Навіть Педіатричне Товариство Канади останнім часом визнає, що жінка може хотіти вигодовувати дитину до двох років і довше і підтримує ЮНІСЕФ у цьому питанні. ГВ до досягнення дитиною 3-4 років донедавна було звичною справою в історії людства  в багатьох частинах світу. І дотепер в багатьох країнах вигодовують грудьми дітей після року.

Фото С.Жаворонкової

Фото С.Жаворонкової

 

Чому потрібно продовжувати ГВ після досягнення дитиною 6 місяців?

Тому що часто і мамі і малюку це подобається. Навіщо припиняти стосунки, які приносять задоволення? Довготривале грудне вигодовування добре впливає на здоров’я і мами і дитини.

Кажуть, що молоко втрачає свою цінність після 6 місяців.

Напевно так кажуть, але це невірно. Те, що так кажуть навіть педіатри, є свідченням того, як мало проінформоване суспільство про грудне вигодовування. Мамине молоко є завжди молоком. Навіть після шести місяців воно містить протеїн, жир, та інші важливі елементи, необхідні для травлення дитини. Мамине молоко продовжує мати імуннозахисні властивості при досягненні дитиною 2 років чи більше. НАВІТЬ ДЕЯКІ ІМУННІ властивості молока, які захищають дитину від інфекцій, містяться у більшій кількості протягом другого року ніж протягом першого року. Так і має бути. На дитину старшу 1 року впливає більше інфекцій ніж на немовля. Молоко далі має імунозахисні властивості, які сприяють розвитку  імунної системи, мозку, кишківника та інших органів.

Очевидно, що у садочках діти, які знаходяться  на грудному вигодовуванні, рідше мають температуру та різні складні інфекції ніж діти без ГВ. Таким чином, мама , яка продовжує грудне вигодовування, витрачає менше робочого часу на лікарняні, якщо вона вже вийшла на роботу.

Цікаво, що компанії, які продають і рекламують дитячі суміші для малюків до року (жалюгідна копія грудного молока) все одно декларують, що мамине молоко (склад якого безуспішо намагаються копіювати) втрачає цінність через півроку і навіть раніше. Надто багато професіоналів підхоплюють цей мотив.

Я чула, що імунозахисні властивості грудного молока перешкоджають дитині у формуванні власного імунітету, якщо грудне вигодовування продовжується після 6 місяців.

Це є неправдою і абсурдом. Неймовірно, скільки людей у суспільстві перекручують факти про грудне вигодовування і перетворюють переваги ГВ у недоліки. Ми робимо дітям імунізацію, щоби вони мали захист проти справжньої інфекції. Грудне молоко також допомагає дитині боротись з інфекцією. Коли дитина перемагає ці інфекції, вона набуває імунітет. Це очевидно.

Я хочу, щоби моя дитина стала незалежною і самостійною.

Грудне вигодовування робить дитину залежною. Не вірте цьому. Дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні до того часу, поки вона сама не захоче відлучитись від грудей (як правило від 2 до 4 років) є більш незалежною і, що дуже важливо, находиться у більшій безпеці у своїй незалежності. Дитина отримує комфорт і безпеку від грудного вигодовування поки сама не наважиться припинити це. А коли дитина робитть такий крок сама, вона знає, що сама досягла чогось і що це є розвитком. Це  досягнення на життєвому шляху, яким дитина пишається.

Часто ми надто швидко підштовхуємо дитину до самостійності. Надто швидко привчаємо спати самому, обходитись без допомоги батьків, надто рано відлучаємо від грудей. Не підганяйте,  і дитина стане самостійною досить швидко. Куди поспішати? Мине час і діти залишать свій дім. Ви хочете, щоби вони залишили дім у 14 років? Якщо певній потребі іти назустріч, вона задовільняється. Якщо потребу не задовольняти (як, наприклад, грудне вигодовування або довший період перебування з мамою) вона залишається потребою усього дитинства і навіть підліткового віку.

Іноді в окремих ситуаціях грудне вигодовування може сприяти формуванню залежних стосунків. Але таке може статись і по відношенню до продуктів або у випадку привчання до туалету. Проблема не в ГВ. Але це вже інше питання.

 

Фото з сімейного архіву З.Богдан

Фото з сімейного архіву З.Богдан. Погляньте як мило, чи не так?:)

 

Що ще?

Напевно найважливіший аспект грудне вигодовування для малюків, старших 1 року, не імунні властивості молока або його сприяння процесам травлення, хоча це дуже важливо. Головне – це особливі стосунки між мамою і дитиною. ГВ – це життєстверджуючий акт любові, який повторюється кожного разу, коли дитина прикладається до грудей. Це продовжується і тоді, коли дитина починає ходити. Кожен, хто спостерігав годування  малюка може засвідчити, що відбувається щось особливе, більше за надання їжі. Іноді під час годування малюк спонтанно,  без причини починає сміятись. Його насолода виходить за межі задоволення їжею. І якщо мама дозволяє це собі, тогрудне вигодовування і для неї стає джерелом насолоди, а не лише задоволенням від передання їжі. Звичайно, це не завжди так захоплююче. Та й що з того? Але якщо це так, то воно того варто.

Якщо дитина захворіла, або її образили , а таке трапляється в міру спілкування малюка з іншими дітьми, найлегшим засобом заспокоїти дитину є грудне вигодовування. Я пам’ятаю ночі чергування у відділенні швидкої допомоги, коли мами носили дітей по коридорах туди і назад, намагаючись заспокоїти (часто безуспішно). В той час як  мами, що годували грудьми тихо сиділи і з своїми може і не зовсім щасливими, але спокійними  біля грудей малюками. Мама заспокоює хвору дитину прикладанням до грудей, а дитина прикладаючись до грудей заспокоює маму.

 

Автор Дж.Ньюмен

Джерело: http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=doc-BT

 

Переклад з англ. - Л.Ужвенко

 

 

 

 

 

 

 

 

2 comments

  • Орися

    Мамолог з Львівської онколікарні вчора мені сказав, що годувати грудьми треба лише до появи місячних, а після цього припиняти, бо молоко дальше не приносить дитині ніякої користі і жіночі груди не призначені для довготривалого вигодовування малюка. Я спустошена і шокована відповіддю відомого львівського лікаря…

Залишити відповідь