Лактостаз і мастит

laktostaz-2

Мастит внаслідок інфекції (майже завжди спричиняється бактеріями радше ніж іншими мікробами) найчастіше трапляється у матерів, які вигодовують грудьми. Однак, він може трапитись з будь-якою жінкою, яка не годує дитину, може бути у новонароджених малюків будь-якої статі. Ніхто не знає, чому в однієї жінки виникає мастит, а в іншої – ні. Бактерії можуть проникати у молочну залозу через тріщини або потертості на сосках. Але у жінок без тріщин на сосках також буває мастит. А у більшості жінок із тріщинами та потертостями маститу немає.

Мастит відрізняється від заблокованого молочного протоку тим, що не є інфекцією і не потребує лікування антибіотиками. При заблокованому протоці мама має болюче запалене затвердіння в молочній залозі. Шкіра навкруги затвердіння червоніє, але почервоніння менш інтенсивне ніж при маститі.

Заблокований проток на відміну від маститу не завжди супроводжується температурою, хоча таке також може бути. Мастит, як правило, більш болючий. Хоча болить в обох випадках. Так ми бачимо, що важко відстежити різницю між легким маститом і сильно заблокованим протоком.

У Франції лікарі називають лімфангітом стан, при якому мама має болюче, гаряче почервоніння шкіри молочної залози, яке супроводжується температурою, але при цьому немає болючого затвердіння. Все, що не є лімфангітом, вимагає лікування антибіотиками. Я спостерігав подібні випадки, і проблема вирішувалась без вживання мамою антибіотиків. Але іноді і мастит минає без вживання антибіотиків.

Як і більшість проблем ГВ, неправильний захват дитиною соска і відповідне погане випорожнення залози провокує блокування протоків і мастит.

Закупорені протоки.

Майже завжди заблокованість протоків минає сама собою без спеціального лікування протягом 24-48 годин від початку. Поки протоки закупорені дитина може поводитись неспокійно під час смоктання з цього боку, тому що потік молока буде повільнішим ніж завжди. Ймовірно, тому що затвердіння тисне і на інші протоки. Заблокований проток розблокується швидше, якщо ви:

Продовжуєте ГВ з цієї сторони і краще проводите дренаж молочної залози. Це досягається наступним чином.

Потрібно забезпечити максимальний захват дитиною грудей  молочної залози (див. Відповідний інформаційний буклет і відео на сайті nbci.ca)

Стискайте  молочну залозу для забезпечення потоку молока. Покладіть руку навкруги заблокованого протока і стискайте під час годування, якщо це не спричиняє болю.

.

Годуйте дитину в такому положенні, щоби її підборіддя «вказувало» на заблокований проток. Якщо заблокований проток знаходиться з нижнього зовнішнього боку залози ( як сьома година на циферблаті), то може допомогти годування в позі “футболіста“.

Застосовуйте тепло до ураженої ділянки. Можна прикласти грілку або пляшку з гарячою водою, але будьте обережними, щоби не попекти шкіру під час довготривалого нагрівання.

Намагайтесь відпочивати. Звичайно це непросто, маючи немовля. Намагайтесь лягати в ліжко. Беріть дитину із собою в ліжко і годуйте її там.

Пухирець

Іноді, але не завжди, заблокований проток супроводжується появою пухиря на кінчику соска. Пласка біла плямка на кінчику соска не є пухирцем. Якщо у молочній залозі немає затвердіння, то було би помилкою називати заблокований проток на соску пухирем. Пухир, як правило, болить і спричиняє біль соска кілька днів. Деякі мами мають пухирці у перші дні годування через неправильний захват грудей дитиною. Ніхто не знає, чому раптом через декілька тижнів після народження дитини у мами з’являється пухир.

Пухирець часто може бути, коли мама не має заблокованості протоку.

Якщо пухир є болючим (найчастіше це так), допомагає його відкривання – це знеболює. Відкривання можна зробити самостійно, але лише один раз. Якщо процедуру потрібно повторити або ви не можете зробити це самостійно першого разу, звертайтесь до лікаря.

Нагрійте на вогні голку чи шпильку, дайте охолонути і проколіть пухир.

Не коліть навкруги нього, вколіть лише один раз верхівку  пухиря.

Спробуйте стиснути залозу позаду пухиря. Подібно тому, як ви витискаєте зубну пасту. Якщо разом із пухирем ви маєте заблокований проток, це допоможе  його розблокуванню. Прикладання дитини до молочної залози також сприяє розблокуванню протоків.

Після проколювання пухиря протягом тижня застосовуйте спеціальну мазь після кожного годування. Це запобігає виникненню інфекції і повторному виникненню пухиря. Таку мазь виписує лікар. Див. Відповідний інформаційний буклет.

Ультразвук заблокованих протоків.

У більшості випадків лактостаз протоків минає через 48 годин. Якщо такого не сталось, то потрібен терапевтичний ультразвук. Це роблять в багатьох клініках.

Однак мало хто знає про використання ультразвуку для розблокування проток. Кращих результатів досягають лікарі, які мають досвід у такій справі.

 

Деякі мами використовують плаский кінець електричної зубної щітки для отримання ефекту «ультразвуку». Часто це має хороший результат.

Якщо лікування протягом двох днів послідовно не допомогло, немає сенсу продовжувати. Заблокований протік слід показати лікарю. Зазвичай буває достатньо однієї процедури ультразвуку. Ультразвук запобігає блокуванню інших протоків в тій самій частині молочної залози.

Доза ультразвуку 2 ватт/см² протягом 5 хвилин на уражену ділянку один раз на добу – всього до двох разів.

Така харчова добавка як лецитин допомагає деяким мама запобігти блокуванню проток. Він зменшує щільність молока, збільшуючи відсоток поліненасичених жирних кислот в молоці. Лецитин є безпечним і недорогим і допомагає де-яким мамам. Доза – 1200мг чотири рази на добу.

Мастит

Якщо є перші симптоми маститу (болюче затвердіння, почервоніння, температура), спробуйте просто відпочити. Лягайте в ліжко разом із дитиною, щоби продовжувати годування у ліжку. Відпочинок є дієвим засобом боротьби з інфекцією.

Продовжуйте годувати ураженою молочною залозою. Само собою, продовжуйте годувати здоровою залозою. Якщо біль нестерпний, то прикладайте дитину лише до здорової залози. Але як тільки біль зменшиться, прикладайте дитину до залози з маститом. Іноді, хоча не завжди, зціджування молока може бути менш болісним, ніж годування. Якщо можете, продовжуйте ГВ ураженою залозою. Мама і дитина мають спільні мікроби.

Тепло допомагає боротись з інфекцією. Воно сприяє дренажу молочної залози. Використовуйте пляшку з гарячою водою або грілку, але обережно, щоби не попекти шкіру.

Температура допомагає боротись з інфекцією. Дорослі  часто бояться температури і намагаються її знизити. Але її не потрібно знижувати заради зниження. Від температури молоко не псується.

Протягом перших 24 годин від початку прояву симптомів маститу  скибочки сирої картоплі можуть допомогти зняти біль, набряк, почервоніння.

Помийте 6-8 картоплин і наріжте їх вздовж на тоненькі скибочки.

Покладіть їх у велику миску з водою кімнатної температури і залишіть на 15-20 хвилин.

Прикладайте вологі скибочки картоплі на уражену ділянку молочної залози і залишайте на  15-20 хвилин.

Викидайте використані скибочки після 15-20 хвилин застосування і використовуйте нові.

Повторіть цю процедуру двічі, з тим, щоби ви застосовували картопляні скибочки тричі на годину.

Зробіть перерву 20-30 хвилин і потім повторіть процедуру.

Мастит та антибіотики.

Вцілому краще уникати вживання антибіотиків, оскільки мастит може минути самостійно, а вживання антибіотиків призводить до молочниці сосків або/і молочної залози. Наш підхід до вживання антибіотиків є наступним.

Якщо у вас є симптоми маститу менше ніж 24 години, ми виписуємо антибіотики, але пропонуємо трохи зачекати з їх вживанням.

Якщо протягом наступних 8-12 годин симптоми погіршуються (біль, поширення почервоніння, збільшення затвердіння)  починайте вживати антибіотики.

Якщо протягом наступних 24 годин стан не стає гіршим, але й не покращується, вживайте антибіотики.

Якщо протягом наступних 24 годин симптоми зменшуються, вони майже завжди будуть минати і зникнуть самі без вживання антибіотиків. В такому випадку симптоми зникнуть через 2-7 днів. Температура падає через 24 години, біль проходить через 24-72 години, затвердіння зникає протягом 5-7 наступних днів. Іноді затвердіння зникає повністю довше ніж 7 днів, але якщо воно поступово зменшується – це добре.

Якщо симптоми маститу не припиняються протягом 24 годин і стан не покращується, потрібно негайно вживати антибіотики.

Якщо ви збираєтесь вживати антибіотики, то вживайте правильні. Амоксилін, звичайніий пеніцилін та інші антибіотики, які часто вживають при маститах, не вбивають бактерії, які спричиняють мастит (бактерії золотистого стафілококу). Антибіотики, які борються із золотистим стафілококом включають: цефалексін ( використовується начастіше), клоксацилін, диклоксацилін, флуклоксацилін, амоксілін у сполученні з кліндаміцином ципрофлоксасіном. Антибіотики повинні містити котрімоксазол та  тетрациклін.

Всі ці антибіотики можуть використовуватись мамами при ГВ, і ГВ не потрбно припиняти.

Не потрібно припиняти ГВ, якщо ви маєте інфекцію.  В дійсності ГВ зменшує ризик інфікування немовляти.

Обезболюючі засоби, такі як ібупрофен, ацетомінофен та інш., допоможуть вам пройти через це. Кількість ліків, які потрапляють у молоко, мінімальна. Ацетомінофен менш корисний ніж ібупрофен, який має протизапальну дію.

Абсцес молочної залози

Вибір методу лікування при абсцесі молочної залози не є лише хірургічним. Ми маємо значно кращі результати при використанні ультразвуку для локалізації абсцесу і катетера для дренажу абсцесу. Мами, яки проходять таку процедуру, не припиняють ГВ навіть ураженою молочною залозою. Повне одужання настає, як правило, протягом тижня. Таку процедуру робить радіолог, а не хірург. Попросіть вашого лікаря почитати таке дослідження Dieter Ulitzsch, MD, Margareta K. G. Nyman,MD, Richard A. Carlson, MD. Breast Abscess in Lactating Women: US-guided Treatment. Radiology 2004; 232:904–909…

Для маленьких абсцесів проколювання голкою  плюс антибіотики – це все, що необхідно. Однак може виникнути потреба робити проколювання повторно.

Якщо затвердіння не зникає.

Якщо затвердіння не зникає або не зменшується довше ніж за пару тижнів, потрібно показатись лікарю. Для проведення обстеження затвердіння не потрібно припиняти годувати навіть з ураженої залози (ультразвук, мамограма, біопсія). Лікар, який обстоює принципи грудного вигодовування, не порадить вам припиняти годувати грудьми на час обстеження і проведення аналізів.

 

Автор Дж.Ньюмен

Переклад з англ. - Л.Ужвенко
Джерело: http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=doc-BD-M 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишити відповідь